روستای گردشگری داش دیبی


موقعیت جغرافیایی:


   منطقه گردشگری داش دیبی در جوار روستای داش دیبی از توابع بخش مرکزی شهرستان گرمی مغان به فاصله 18 کیلومتری جنوب شرق شهر گرمی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است. این روستا از سمت جنوب به جمهوری آذربایجان ، از سمت غرب به روستای تازه کند ، از سمت شرق به روستاهای سیا و بورک آباد و از سمت شمال به منطقه گردشگری رمضانلو محدود می شود و فاصله داش دیبی تا آبشار رمضانلو کمتر از 1500 متر است.
جاذبه های گردشگری داش دیبی:
منطقه گردشگری داش دیبی به دلیل وضعیت توپوگرافی زمین دارای جاذبه های طبیعی متعددی است. از جمله این قابلیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-  پوشش جنگلی: منطقه داش دیبی به دلیل ارتفاع مناسب از سطح آبهای آزاد ( 1600 متر) و مه گیر بودن این منطقه در طول فصل پاییز و بهار دارای بارندگی مناسبی بوده و به همین دلیل داش دیبی از نظر پوشش گیاهی دارای درختچه های بسیاری است.
2-  آب و هوا: ارتفاع مناسب داش دیبی به همراه پوشش جنگلی باعث شده داش دیبی در تابستان دارای آب و هوای خنک باشد بطوریکه اختلاف دمای داش دیبی از شهر گرمی گاهاً به بالای 10 درجه هم می رسد.
3-  چشمه آب معدنی: وجود چشمه همیشه جوشان داش دیبی با دبی آب بالا یکی از مهمترین جاذبه های روستا است به طوریکه ابرخی از ساکنان شهر گرمی  آب شرب خود را از این چشمه تامین می کنند.
4-  گیاهان دارویی: پوشش مناسب گیاهی منطقه و رشد انواع گیاهان دارویی در منطقه باعث شده داش دیبی یکی از مناطق مهم از حیث دارا بودن گیاهان دارویی گرمی باشد. تمشک و نسترن جزو مهمترین میوه های خودرو داش دیبی محسوب می شود.
5-  دره سرسبز داش دیبی: دره و رودخانه داش دیبی که تا منطقه گردشگری رمضانلو در شمال داش دیبی امتداد دارد یکی از زیباترین دره های شهرستان گرمی است به طوریکه این دره مملو از درختان مثمر مانند گردو، آلوچه، آلو و تمشک و گیلدیک می باشد.این دره در انتهای خود به یک آبشار زیبا به نام رمضانلو منتهی می شود .