روستای هدف گردشگری قلعه برزند در بخش اونگوت و 22 کیلومتری شهر گرمی مرکز شهرستان مغان و در جوار جاده اصلی ارتباطی اردبیل – گرمی – بیله سوار  و در مختصات جغرافیایی N 39˚ 0̕8.32 ̋و E 47˚ 54̕53.28 ̋ واقع شده است. این روستا از شمال به روستای ابراهیم کندی، از شرق به روستای شهمار بیگلو ، از غرب به روستای ارزنق  و از جنوب به روستای توسانلو محدود شده است. ارتفاع قلعه برزند از سطح دریا 950 متر بوده و دارای آب و هوای سرد و نیمه خشک است. رودخانه برزند چایی که از ارتفاعات صلوات داغی سرچشمه می گیرد، از سمت شرقی روستا جریان یافته و پس از طی مسافتی 40 کیلومتری در مرز ایران و جمهوری آذربایجان با نام ساری قمیش چایی به بلغار چایی می پیوندد.
جمعیت روستای قلعه برزند طبق سرشماری سال 1394 تعداد 165نفر و 32 خانوار می باشد که از این تعداد 130 نفر سکونت دائم داشته و  35 نفر در فصل تابستان به جمعیت روستا اضافه می شود و عمده فعالیت اقتصاد معیشتی ساکنان روستا زراعت (کشت  گندم و جو و صیفی جات) است و در کنار آن بدلیل وجود مراتع فراوان و مرغوب دامداری نیز رواج دارد. باغداری به خصوص در سالهای اخیر یکی دیگر از فعالیت های اقتصادی ساکنان قلعه برزند است و پرورش درختانی نظیر گردو، گیلاس، زردآلو ، سیب، هلو و شلیل از عمده فعالیت های باغداری محسوب می شود.
جاذبه های گردشگری روستای تاریخی قلعه برزند متنوع و متعدد است از جمله این قابلیتها می توان به وجود چشمه طبیعی بایری بولاغ ، قلعه شهر تاریخی باقی مانده از سده های اولیه اسلامی که تا دوره قاجار مسکون بوده، گورستان باستانی، ارتفاعات سرسبز و دشت های گل شقایق و لاله به خصوص در فصل بهار و پاییز، زیارتگاه امامزاده سید محمد بن محمد حنفیه و قبور شهدای جنگ جهانی دوم در گورستان روستا اشاره کرد. از دیگر جاذبه های طبیعی روستای برزند می توان گیاهان با خواص دارویی مانند آویش، گون، بلاغ اوتی، پونه، شنگ، خاکشیر ، نوروز گولی و نعناع نام برد.
روستای هدف گردشگری برزند دارای کمپ گردشگری با سوئیت های اقامتی و رستوران است و قابلیت ایجاد اکو کمپ را نیز دارد. با توجه به اینکه راههای ارتباطی روستا ازجمله مسیرهای کوچ عشایر شاهسون می باشد، می توان با برپایی آلاچیق های عشایری و کومه و کلبه در جذب گردشگران علاقمند به زندگی عشایری و کوچ نشینی موفق عمل نمود.
روستای تاریخی قلعه برزند دارای تاسیسات زیر ساختی خدماتی و آموزشی نظیر کمپ گردشگری، پست بانک، مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی دخترانه و پسرانه، دبیرستان دخترانه و مدرسه مقطع راهنمایی شبانه روزی پسرانه ، خانه بهداشت، نانوایی و مرکز تولید بذر گندم و مرکز فرهنگی قرآنی امامزاده سید محمد بن محمد حنفیه، سرویس بهداشتی زنانه و مردانه است.