موقعیت جغرافیایی : روستاي آلايله در 13 كيلومتري جنوب شرقي شهرگِـــرمي مغان و در 5 كيلومتري شرق روستای ايني (مرکز دهستان) در بخش مرکزی و مابين روستاهاي تازه كند، بييره و ايني و در ارتفاع 1237متري از سطح درياهاي آزاد واقع شده است. ارتفاعات سالاوات داغي در قسمت جنوبي اين روستا مرز ايران و جمهوري آذربايجان را تشکیل می دهد که در محل به  آلايله داغي معروف بوده و سرچشمه شعبه آلايله چايي رود اوجارلو مي باشند. روستای آلايله داراي مراتع ييلاقي درجه یک بوده و در بخش هایی با جنگلهاي پراكنده پوشانده شده است. همچنين اين روستا بخاطر وجود قبرستانهاي با سنگ قبرهاي حکاکی شده اسلامی- متاسفانه در دهه هاي اخیر بسیاری از این آثار سنگی تخریب گردیده است- و نيز غار تاريخي از مناطق باستانی مغان بشمار مي رود.

وجه تسمیه آلایله: «آلاي» در لغت به معنی ؛ جماعت، توده، دسته بزرگ، تعداد زیادی انسان و نیز دسته های قشون یا فوجی از لشکر می باشد بنابراین آلایله به معنی محل اجتماع توده بزرگ یا محل اجتماع قشون می باشد.

جاذبه‌های گردشگری: آلایله با مناظر بکر طبیعی، باغات و مكانهای تاریخی جزو روستاهای مهم گردشگری گرمی است. از جاذبه‌های گردشگری آلایله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) دییرمان دره‌سی: دییرمان دره‌سی در غرب روستای آلایله واقع شده و بخاطر پوشش گیاهی خاص و نیز داشتن چند آبشار كوچك و بزرگ ، یكی از نقاط مهم و دیدنی منطقه می‌باشد. از آبشارهای مهم و دیدنی این دره و روستای آلایله می‌توان باختی باغی شوله سی، آشاغا دییرمان شوله سی ، یوخاری دییرمان شوله سی، آلمالو و میشئیله را نام برد.

2) گیاهان دارویی: مراتع موجود در ارتفاعات روستای آلایله گنجینه انواع گیاهان دارویی است. بویمه‌در‌ن، سومورخان گولو (گل‌گاوزبان)، بابا‌نی (بابونه)، ایستی‌اوت،ساققیز چوپو (کاسنی)، آیبه، كهلیك‌اوتو، جینجیلیق، همه‌كوجو، جیگیرتیكان، نانه (نعناع)، قویون‌قولاغی، گیلدیك، بویورتیكان (تمشك)، بالدیرغان، احمد چای و یارپوز(پونه) نمونه هایی از گیاهاین دارویی روستای آلایله است.

3) ویژگی های تاریخی:وجود غارهای متعدد لونج، سارای و ممدحسن کوهولو و قاراقوش اوتوران که در طول تاریخ مورد سکونت انسانها بوده ، تپه های دوران اشکانی و استل های سنگی دوره ایلخانی- تیموری با کتیبه و نقوش هندسی زیبا،میزی سنگری،سراسلان سنگری و توپ آتیلان از جمله آثار باستانی آلایله است.