نقشه گردشگری شهرستان گرمی

با کیفیت مناسب، حجم:6 مگابایت

دانلود نقشه

 

 

.............................................................................................

راهنمای گردشگري شهرستان گرمي مغان

 

موقعيت جغرافيايي : مغان منطقه پهناوري در حد فاصل درياي خزر در شرق، رود ارس در شمال ، ارتفاعات سالاوات در جنوب است که حدود هفده هزار کيلومترمربع مساحت دارد. اين منطقه پس از جنگهاي ايران و روس در دوره قاجار به دو قسمت شرق و شمال شرقی با نام ميل مغان در خاک جمهوري آذربايجان و قسمت غرب و جنوب غربی با نام مغان در محدوده آذربايجان ايران تقسیم گردید. شهرستان مغان در سال1370 ه.ش به سه شهرستان پارساآبادمغان، بيله‌سوارمغان و گرمي مغان تبديل شد.

شهرستان گرمي مغان با سه بخش موران، مرکزي و اونگوت و با داشتن بيش از 93 کيلومتر نوار مرزي با جمهوري آذربايجان در شمال استان اردبيل بين 38درجه و 50 دقيقه تا 39 درجه و10دقيقه عرض شمالي و 47درجه و 25دقيقه تا 48درجه و 12 دقيقه طول شرقي واقع شده و قسمت وسيعي از نواحي جنوبي جلگة زرخيز مغان را دربرگرفته است. اين شهرستان از شمال به بيله‌سوار و پارساآباد مغان، از جنوب به جمهوري آذربايجان و شهرستان مشکين، از شرق به جمهوري آذربايجان و از غرب به هوراند و کليبر محدود می­شود. مرکز اين شهرستان شهر تاريخي، زيبا و ديدني گرمي مي باشد که در ارتفاع حــدود 900 متـر از سطح درياهاي آزاد واقع شده و با پارساآباد مغان 97 کيلومتر، با بيله‌سوار مغان 55 کيلومتر و با اردبيل 115 کيلومترفاصله دارد.

وجه تسميه گرمي: گرمي يا بعبارت صحيح کلمه گئرمي (Germi) از دو کلمه «گئر» و «مي» تشکيل شده است. کلمه «گئر» در منابع به معني خانه آمده و «مي» هم به معني قوانين آسماني سومري مي باشد پس گئرمي به معني «خانه مي» يا «خانه قوانين و دستورات آسماني» است.

پيشينه تاريخي: گرمي مغان يكي از تاريخي ترين مناطق مغان و آذربايجان مي باشد. قدیمی ترین آثار شناسایی شده از این شهرستان مربوط به دوران پالئولتیک قدیم(حدود 500 هزار سال پیش) از حوضه رودخانه قاراسو و سامبور چایی است و در طول دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی استقرار در آن بی وقفه تداوم داشته است. در شهرستان گرمی مغان، شهرهای مهمی در دوره اسلامی شکل گرفته که برزند و باجروان از آن جمله است. تپه ها، قلعه ها، آثار برج های مقبره­ای، سنگ قبرها  و شهرهای تاریخی نشانگر غنای منطقه از منظر باستان شناختی است و تا به حال بيش از 350 مورد از این آثار شناسایی شده و یا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه هاي گردشگري: شهرستان گرمي مغان  از جمله مناطق بکر و جذاب گردشگری کشور است. تنوع و تعدد جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان هر گردشگری را به شگفتی وا می دارد. در ادامه به برخی از این جاذبه ها اشاره می نماييم؛

جاذبه هاي تاريخي: واقع شدن شهرستان گرمی مغان در شاهراه ارتباطی قدیمی میانه – اردبیل به قفقاز باعث شکل گیری انواع استقرارگاه ها، قلعه ها و شهرها در این خطه شده و شناسایی بیش از 30 مورد از قلعه های تاریخی، گرمی را به دیار قلعه ها نامور ساخته است. از قلاع مهم و دیدنی گرمی مغان می توان به ايني قالاسي در روستاي ايني، قيزيل قايا قالاسي در روستاي قوزلو، دئوقالاسي و قالاباشي در گرمي، قلعه- شهر تاریخی برزند در روستاي قالا برزند، اوغلان و قيزقالاسي در روستاي دیمولو، و بؤيوک قالا در روستاي داش زئيوه اشاره کرد.

اوجاقها، امامزاده ها و مقابر مشاهير و قهرمانان تاريخي مغان از ديگر جاذبه هاي گردشگري منطقه هستند از جمله بارگاه امامزاده محمدبن محمد حنفيه در قالابرزند، مقبره دَده مقصود در داش زئيوه، مقبره آقا مير بويوک آقا در روستاي ايزمارا ، مقبره آقا ميرعزيز در شهر گرمي، مقبره سيدکاظم در قاراخان بيلي، اوجاق پيرزيد در ميرو، اوجاق روستاي اجاق آلازار، مقبره سيد نجفقلي در شاوون، مسجد غريبان ايني، مزار ميرسادات خان قهرمانان مبارزه با استعمار کمونيسم در قوزلو و رحیم خان در برزند را مي توان نام برد.

خانه هاي تاريخي شهر گرمي مغان و مجموعه خانه هاي اربابي خاندان وکيلي در روستاهاي آشاغا و يوخاري وان در بخش موران و نيز غارهاي تاريخي- طبیعی، سنگ قبرها، استل ها و بقایای آسیابهای آبی روستاهاي آلايله، آبازآليلي، قوزلو ، اوماستان، دریامان و رمضانلو از ديگر جاذبه هاي گردشگري منطقه هستند.

جاذبه هاي طبيعي: شکل ناهمواریها و موقعيت خاص جغرافيايي گرمي مغان  و واقع شدن این خطه مابين مناطق گرمسيري و قشلاقي ايچَري مغان و مناطق کوهستاني و ييلاقي ساوالان (سبلان) و باغرو اقلیم آن را مطبوع و مطلوب ساخته است. گذشته از آب و هوای مساعد، قلل زیبا و دیدنی رشته کوه های سالاوات و خوروزلو ازجمله ميرو داغي، قاراجا داغ، آلايله داغي، شيناوار، موغان گوُروکن، گنجه داغي، لنگان، ماراللي، آنزير از جاذبه های بی نظیر طبیعی شهرستان محسوب می­شود.

تراس و سواحل سرسبز و بکر رودخانه هاي دائمــي و فصلــي چون، قاراسو، بولغارچایي، ساري قميش، اوجارلــي چایي، سامبـور، برزنـدچایي، گئرمي چایي، داش ديبي چایي، ديزده چایي مکان مناسبی برای اتراق و  تفرج است. همچنین انواع چشمه ها، قناتها و کانالهاي آبرساني از ديگر جاذبه های گردشگري منطقه هستند.

منطقه گردشگري شوله لر دره سي (دره آبشارها) در روستاي قوزلو و دییرمان دره سی روستای آلایله با دهها آبشار بزرگ و کوچک و نار دره سي (دره انار) در روستاي هئزان، ژئو پارک دومولی و نيز آبشارهاي زيبا و ديدني روستاهاي افچه، سالالا، پيه دره، پرمئيير و آوسوران در بخش موران، قوزلو، بييره، رمضانلو، آلايله، ايني و اوجاق آلازار در بخش مرکزي و چالا چوخور قاري قيشلاقي و دومولی در بخش اونگوت از ديگر جاذبه هاي طبيعي مهم اين شهرستان هستند.

درياچه هاي طبيعي قالغانلي گول در روستاي خانکندي و آواس گولي در روستاي هاواس و نيز درياچه سد گيلارلو بعنوان يکي از مناطق نمونه گردشگري استان و نيز پارکهاي جنگلي سرجه کالان اونگوت و ايرناواش و کوتول در گرمي، پرندگان بومي و مهاجر و زندگي جانوري و پوشش گياهي از ديگر جاذبه هاي گردشگري منطقه محسوب می شوند.

درختان کهنسال گردو در روستاهاي قوزلو، تولئيير، افچه، اوماستان و درخت دیر زیست چنار در روستای چنار و نيز باغات ميوه گردو، به و شلیل در دره های  قاراسو، بولغارچای، گرمی چای و سامبور و همچنين مزارع زیبای گندم ، جو ، پنبه و بنشن و نيز شاليزارهاي  برنج در بستر رودهای پر آب بخشهاي موران و اونگوت به ویژه دره یورد و نيز پوشش جنگلي و بافت سنتی روستاهاي شيخلار، اوماستان، افچه، کالان، آوسوران، پرمئيير، جنگان در بخش موران و داشديبي، رمضانلو، آلايله، ايني در بخش مرکزي و دومولی، کلانتر، گلين بولاغي در بخش اونگوت به همراه يخچالهاي طبيعي قاراقايا و ايني در بخش مرکزي که در محل به بيزخانا معروف است؛ از ديگر جاذبه هاي طبيعي منطقه مي باشند.

جاذبه هاي عشایری و مردم شناسی: وجود عشاير شاهسئون با زندگي سنتي، آداب و رسوم خاص، اوبه ها و آلاچيق ها و نيز غذاها و شیرینی های بومي چون خشيل، اگيردگ و کته و بازیهای محلی مانند قَییش گوُتوردو، چیلینگ آغاجی، اوزوک آتدی و پاپاق گوُتوردو از  زمره جاذبه هاي انساني اين خطه است که سالانه غير از گردشگران داخلي، پاي بسياري از محققان اروپايي را هم به منطقه مي کشاند. زندگي سنتي در روستاهاي منطقه و مراسم مذهبي شاخسئي واخسئي و ديگر مراسمات خاص از جمله آللاهلاما (مراسم ویژه پایان دروی گندم) از ديگر جاذبه هاي اتنوگرافی اين شهرستان است. 

سوغاتی های شهرستان گرمی مغان: گلیم موران، ورنی اونگوت، فرش گرمی، عسل موران، شیرینی میندال، گوشت قرمز، گیاهان دارویی، لبنیات (پنیر، کره، کشک)، گردو، انار و به.

 

.........................................................................................................

فاصله روستاها و نقاط شهری شهرستان گرمی مغان از یکدیگر

ردیف

مسیر ارتباطی

فاصله به کیلومتر

1

گرمی - ایزمارا

5

2

گرمی- قوزلو

7

3

قوزلو- ایزمارا

2

4

گرمی - اینی

9

5

قوزلو- اینی

2

6

گرمی - آلایله

11

7

اینی - آلایله

2

8

گرمی – داش دیبی

18

9

آلایله – داش دیبی

7

10

قوزلو- رمضانلو

10

11

گرمی - زهرا

30

12

گرمی - وان

36

13

گرمی - افچه

43

14

گرمی - پرچین

20

15

گرمی - اوماستان

40

16

گرمی - آزادلو

25

17

گرمی – حمزه خانلو

11

18

قوزلو - کلان

12

19

گرمی – اوجاق آلازار

7

20

قوزلو- بییره

3

21

بییره - گیگال

3

22

گیگال - رمضانلو

3

23

گیگال - کلان

6

24

کلان - افسوران

2

25

افسوران- پرمئیر

1

26

گرمی- سالالا

30

27

اوماستان - میرو

3.5

28

اوماستان – داش دیبی

5

29

آزادلو - وان

10

30

آزادلو - عبابیگلو

12

31

عبابیگلو - هاواس

3

32

گرمی - اینجیلو

14

33

گرمی - عبابیگلو

26

34

حمزه خانلو- تپه کندی

8

35

تپه کندی شاوون

2

ردیف

مسیر ارتباطی

فاصله به کیلومتر

36

حمزه خانلو- پرچین

9

37

پرچین - زهرا

10

38

گرمی - مغوان

3

39

مغوان - تولئیر

3

40

مغوان - دریامان

2

41

دریامان - بئلداشی

7

42

بئلداشی- تولون

7

43

تولون – خان کندی

3

44

بئلداشی- لنگان

4

45

لنگان – امیر کندی

7

46

گرمی - بنه

10

47

بینه - دیزده

10

48

بینه - تیکانلو

4.5

49

تیکانلو-قباله

6

50

قباله- چینار

9

51

قباله - جیدا

7

52

جیدا - زئیوه

9

53

زئیوه – قره خان بیگلو

1.5

54

قره خان بیگلو- قره آغاج

11

55

قره آغاج – تازه کند اونگوت

7.5

56

پیرلو- عباسعلیلو

7

57

قباله – محمد تقی کندی

3.5

58

تازه کند – محمد تقی کندی

11

59

قاسم کندی- تازه کند

22

60

تازه کند – یئل سویی

6

61

تازه کند – چای گرمی

4

62

بینه – قلعه برزند

12

63

شرفه - زرگر

3

64

قره آغاج – کورد کندی

10

65

سه راه کورد کندی – داش زئیوه

23

66

سه راه داش زئیوه- دومولی

3

67

سه راه داش زئیوه- مجیدلو

2

68

سه راه گوده کهریز- سد عمارات

22

69

سه راه گوده کهریز- دانیال

11

70

دانیال - هئزان

6